W jaki sposób założyć prywatną działalność gospodarczą?

Obecna sytuacja ekonomiczna, nie wyłącznie Polski, ale i Europy, powoduje, że coraz to więcej osób decyduje się na tak zwane wzięcie spraw w swoje dłonie i po prostu rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Okazuje się, że prowadzenie własnej firmy wydaje się dawać dużo większą stabilizację niż pracowanie dla kogokolwiek, nawet na umowę o pracę. W dobie zastoju ekonomicznego, kiedy nawet znaczące spółki upadają, tak w samej rzeczy o osobiste stanowisko pracy nikt nie może być w stu procentach spokojny.

Wskutek tego pewniej jest odpowiadać samemu za to, by osobista jednostka gospodarcza funkcjonowała oraz, nawet jeśli nie przynosi kolosalnych zysków, zapewniała bezpieczeństwo w postaci comiesięcznych opłat składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych. Oczywiście by było to dopuszczalne, potrzebne jest spełnienie pewnych formalności połączonych z założeniem własnej aktywności gospodarczej. Na szczęście lokalny rząd dokłada aktualnie wielu starań, aby umożliwić ludziom przedsiębiorczym założenie prywatnej firmy. To właśnie dzięki takiej postawie osób rządzących stworzonym przez nas krajem, większość połączonych z tym formalności załatwić wolno za pośrednictwem sieci internetowej.

Wystarczy jedynie wyrobić sobie tak zwany profil zaufany, który należy poświadczyć we właściwej siedzibie ZUS czy US, żeby móc wniosek o wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej wysłać elektronicznie. Ewidentnie wcześniej taki wniosek wypada adekwatnie wypełnić. Tutaj wpisuje się wszelkie dane dotyczące przyszłej firmy, a przede wszystkim jej nazwę, adres siedziby oraz typ prowadzonej działalności. W trakcie wypełniania wniosku należy także zastanowić się nad słusznym wyborem opodatkowania aktywności gospodarczej przez siebie prowadzonej.

 

Zobacz także serwisy o tematyce biznesowej: